Sidebar

IMG 3465

Vilniaus universiteto muziejaus nuotrauka, 2022 m.

Vilniaus universiteto muziejus – tai 2010 m. vasario 23 d. Vilniaus universiteto Senato komisijos patvirtintas naujasis neakademinis padalinis. Muziejus savo veiklą pradėjo per universiteto 431 metų jubiliejų – 2010 m. balandžio 1 d. Šiandien muziejus saugo tapybos, grafikos, medalių, numizmatikos, rankraščių, skulptūros, įvairių muzealijų, retų spaudinių ir kitų knygų rinkinius. Rinkinius sudaro ne tik su universitetu susijusios muziejinės vertybės, bet ir su Vilniaus, ir visos Lietuvos valstybės istorija.

Vilniaus universiteto muziejaus istorijos šaknys prasideda Sovietmečio laikotarpiu. Dabartinio muziejaus pagrindas yra senasis universiteto Mokslo muziejus, kuris įsikūrė Šv. Jonų bažnyčioje 1979 m. rugsėjo 16 d. Jo idėja kilo rektoriui Jonui Kubiliui, artėjant universiteto 400 metų jubiliejui (1979 m.). Pirmas muziejaus direktorius buvo Vincas Žilėnas – vienas iškiliausių XX a. antrosios pusės Lietuvos muziejininkų, kurio iniciatyva ir buvo surinkti pirmieji Muziejaus rinkiniai.

Muziejaus istorijos nuotraukos 1 1

Vilniaus universiteto muziejaus archyvo nuotraukos.

Muziejaus atidarymui buvo ruošiamos nuolatinės ekspozicijos ir VU 400 metų jubiliejinės parodos projektas. Pagal. V. Žilėno sukurtą viziją jubiliejinės parodos dalis, skirta Lietuvos mokslo istorijai, vadinosi „Lietuvos mokslo raida nuo seniausių laikų iki 1940 metų“ ir turėjo tapti nuolatinė, o sovietinio mokslo pasiekimams 1940 – 1979 m. skirtoji – laikina, veikianti tik iki jubiliejinių metų pabaigos. Eksponatai ekspozicijai buvo kaupiami dviem būdais: skolinami iš muziejų, archyvų, užsakomi pas Lietuvos dailininkus.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Vilniaus universiteto Mokslo muziejus neteko savarankiškumo ir drauge su Adomo Mickevičiaus muziejumi tapo VU bibliotekos padaliniais. Pirmaisiais atkurtos nepriklausomybės metais Muziejaus fondų saugotojas Vytautas Gricius, pradėjęs darbą dar 1979 m., tvarkė, pagal galimybes kaupė naujus eksponatus ir muziejuje dirbo iki 2018 m. Taip pasižymėjęs kaip ilgiausiai dirbęs ir ženkliai prisidėjęs prie rinkinių kaupimo muziejaus darbuotojas. Nuo 2010 m., kuomet muziejus įgavo naują konceptą, iki 2020 m. muziejui vadovavo Dr. Ramūnas Kondratas. Per 10 metų laikotarpį buvo atidaryta Šv. Jonų bažnyčios varpinė, priimti nauji darbuotojai, atsirado galimybės į muziejų kviesti praktikantus ir savanorius, išplėstas bendradarbiavimo tinklas ir t. t. Nuo 2020 m. muziejaus direktorė yra Monika Ramonaitė.

Muziejus ir dabar veikia Šv. Jonų bažnyčioje, turi keletas padalinių – VU architektūrinį ansamblį ir varpinę, Adomo Mickevičiaus muziejų ir M. K. Čiurlionio g. Observatoriją. Vieni iš pagrindinių muziejaus tikslų yra: kaupti, saugoti ir tyrinėti universiteto akademinio, kultūrinio ir mokslinio paveldo vertybes; pristatyti universiteto bendruomenei, Lietuvos visuomenei bei užsienio svečiams ir įvairiais būdais propaguoti turtingą ir garbingą universiteto istoriją, jo kultūrinį ir mokslinį paveldą; bendradarbiauti su Universiteto kitais padaliniais, muziejais, kultūrinėmis bei mokslinėmis organizacijomis Lietuvoje ir užsienyje. Muziejus siūlo visuomenei įvairias ekskursijas, edukacijas, stengiasi jas kasmet atnaujinti ir diegti naujas. Taip pat muziejus aktyviai prisideda prie Vilniaus universiteto iniciatyvos „Grįžtanti atmintis“, padedant atrinkti „Atminties diplomų“ kandidatus, saugant ir ruošiant diplomus. Vilniaus universiteto muziejus – tai erdvė bendrystei, universitetinio paveldo komunikacijai ir diskusijoms svarbiomis mokslo temomis.

Muziejus priklauso Lietuvos muziejų asociacijai (LMA) ir Tarptautinei muziejų tarybai (International Council of Museums, ICOM). Dalyvauja ICOM Tarptautinio universitetų muziejų ir kolekcijų komiteto (International Committee for University Museums and Collections, UMAC) ir Universeum – European Academic Heritage Network veikloje.

ekskursija universiteto simboliai jzuit apranga skeptro dingimas ir vyio figra 2022 03 31 51973271694 o

Vilniaus universiteto muziejaus gido vedama ekskursija, fot. Justino Auškelio.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku