Medaliai

Lietuvos Respublikos ordinai. XX a. I pusė.Lietuvos Respublikos medaliai (XX a. pradžia).Muziejus saugo apie 400 medalių ir ženklų kolekciją. Rinkinio pagrindą sudaro Vilniaus universiteto jubiliejiniai ir atminimo medaliai, insignijos, dovanos ir proginiai apdovanojimai. Taip pat esama Lietuvos respublikos ordinų. Kolekcijos pasididžiavimas – XVIII a. karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio (1732–1798) dvaro graverių medalių rinkinys „Lenkijos karaliai".

Įvairios muzealijos

Pirmasis Vilniaus astronomijos observatorijos Gregorio sistemos teleskopas. Kunigaikščio Mykolo Radvilos (Žuvelė) (1702-1762) dovana.Teleskopas, pagamintas XVIII a. Anglijoje ir padovanotas universiteto observatorijai kunigaikščio Mykolo Radvilos (Žuvelės) (1702–1762).

Muziejuje saugomi apie 75 vienetai XVIII–XX a. muzealijų. Itin reikšmingos – tai autentiški trijų Lietuvos masonų ložių apeiginiai daiktai bei Vilniaus universiteto observatorijos įrenginiai. Masonų rinkinį sudaro taurės, žvakidės, lėkštutės, kampainiai ir mentelė. Šalia tipinių masonų simbolių daiktuose figūruoja ir LDK simbolika: „Vytis", „Gedimino stulpai" ir „Vytauto kepurė" (karūna).
Senąją observatorijos instrumentų kolekciją sudaro: pasažinis instrumentas su kvadrantu, pagamintas Jesse Ramsden Londone XVIII a. viduryje; XVIII a. veidrodinis teleskopas, pagamintas iš žalvario ir medžio; fotometras, pagamintas Vokietijoje Friedricho Magnuso Schwerdo 1868 m.; XIX a. vokiečių gamintojo Friedricho M. E. Schotte sukurtas planetariumas; ir XIX a. dangaus gaublys su spalvotu žvaigždėlapiu. Šie objektai yra išstatyti Universiteto bibliotekos Baltojoje salėje kartu su keletu gaublių iš XVII–XVIII a.

Rankraščiai

Rankraščio „Psalterium Marie“ tekstas su iliuminacijomis. XIV a.Iliustruotas rankraščio „Giesmės Marijai" (Psalterium Marie, XIV a. antrosios pusės pergamentas) tekstasRankraščių kolekciją sudaro per 200 vienetų, kurių pats ankstyviausias – tai XIV a. rankraščio „Giesmės Marijai" (Psalterium Marie, XIV a. antroji pusė) tekstas su iliuminacijomis. Rankraščių kolekcijoje taip pat saugomi dokumentų originalai su Lietuvos valdovų (Pradedant Žygimantu Senuoju, 1467–1548) autografais, nemažai rankraštinių XVII–XVIII a. knygų, tarp jų ir Mato Pretorijaus „Prūsijos įdomybių" (Deliciae Prussicae oder Preussische Schaubühne, 1698) originalas su autoriaus piešiniais.

Reti spaudiniai ir kitos knygos

1614 m. III Lietuvos StatutasIII Lietuvos Statutas (1614)Muziejaus knygų kolekcija, susidedanti iš maždaug 6500 vienetų, apima XV–XX a. spaudinius. Apie 500 iš jų yra XV–XVIII a., apie 1700 vienetų yra XIX a.–XX a. pradžios, likusieji – XX a. spaudiniai.
Vieni rečiausių leidinių – tai Mikalojaus Daukšos „Postilė" (Postilla Catholicka, Vilnius, 1599), Konstantino Sirvydo pamokslai „Punktai sakymų" (Vilnius, I dalis 1629, II dalis 1644) bei „Trijų kalbų žodynas (Dictionarum trium linguarum..., Vilnius, 1713), Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus Lyrikos knyga (Lyricorum libri IV, 1737), Alberto Vijūko-Kojelavičiaus „Lietuvos istorija" (Historiae Lituanae pars prior..., Gdanskas, 1650), Kazimiero Simonavičiaus „Didysis artilerijos menas" (Artis magae artilleriae pars prima, Amsterdamas, 1650), III Lietuvos Statuto 1588 m. ir 1614 m. originalai.

Skulptūra

Dailininkas nežinomas. Karaliaus Stepono Batoro biustas. XX a. I pusė. Bronzuotas gipsas.Universiteto įkūrėjo Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro (1533–1586) biustas (XX a. I pusė, bronzuotas gipsas, dailininkas nežinomas).Muziejuje saugoma apie 100 skulptūros kūrinių. Daugiausia tai XX a. pirmosios pusės Vilniaus Stepono Batoro universiteto Meno fakulteto Skulptūros katedros studentų darbai. Kolekcijoje taip pat yra 22 XVII–XVIII a. medinės šventųjų, angelų ir alegorinių figūrų skulptūros, stovėjusios Šv. Jonų bažnyčioje.

Daugiau straipsnių...

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos