Vilniaus universiteto (VU) muziejus kviečia lankytojus į dvi naujas parodas, atsidarančias birželio 4 d. istoriniame Idėjų observatorijos pastatų komplekse (M. K. Čiurlionio g. 29). Čia bus pristatyta ekspozicija „Observatorijų ir mokslininkų istorijos“ ir menininkės Justinos Moncevičiūtės personalinė paroda „A [ ] in the shape of a monster / the skies are full of them“.
Observatorijų istorija VU siekia 1753 m., kai miesto centre, VU pastatų ansamblyje, buvo įsteigta pirmoji observatorija. XIX a. pabaigoje dėl miesto plėtros astronominiai stebėjimai ten buvo nutraukti ir pradėta ieškoti naujos vietos observatorijos statybai. 1919 m., VU pradėjus veikti kaip Stepono Batoro universitetui, pasirinkta nauja vieta – M. K. Čiurlionio gatvė. Astronomo Władysławo Dziewulskio vizija išsipildė – iškilo modernus observatorijos kompleksas su bokštais, instrumentais ir erdvėmis, kurios iki šiol liudija mokslo pažangą ir architektūrinę tarpukario dvasią.
Ekspozicija „Observatorijų ir mokslininkų istorijos“ supažindina su šio unikalaus mokslo objekto raida ir kviečia lankytojus tapti simboliniais observatorijos kūrėjais. Didžiajame bokšte įrengta ekspozicija leidžia susipažinti su įvairiomis pastato dalimis, jų paskirtimi ir svarbiausiais čia dirbusiais astronomais bei astronomėmis. Tai vieta, kur mokslas tampa patirtimi: lankytojai galės ne tik tyrinėti, bet ir aktyviai dalyvauti – užduoti klausimus įvairių sričių mokslininkams ir gauti atsakymus iš pirmų lūpų. Ekspozicija kviečia pažinti save kaip potencialų mokslininką, skatina smalsumą ir vaizduotę.
Toje pačioje erdvėje duris atveria ir menininkės J. Moncevičiūtės paroda „A [ ] in the shape of a monster / the skies are full of them“ (liet. „[ ] monstrės pavidalu / dangūs jų pilni“). Įsikūrusi istorinėje erdvėje, paroda tyrinėja šios vietos istoriją, literatūrinius motyvus ir išryškina moterų mokslininkių – tokių kaip Wilhelmina Iwanowska – indėlį į astronomiją. Šie nuopelnai, nors dažnai marginalizuoti ar ištrinti iš dominuojančių mokslo šaltinių, yra kertinė žinių dalis.
Observatorijos erdvėse pristatomi darbai atspindi menininkės kūrybinę praktiką, veikiančią skulptūros ir tekstilės sankirtoje. Skulptūros iš keramikos, porceliano, stiklo objektai ir siuvinėjimai – moduliniai, fragmentiški, primenantys kūniškas ar kosmines struktūras – kviečia permąstyti tuštumos sąvoką, tiek kaip kosminį principą, tiek kaip istorinio ištrynimo metaforą. Menininkė parodoje peržengia ir interjero ribas – specialiai šiai vietai buvo sukurta intervencija ant pastato fasado.
Ekspoziciją „Observatorijų ir mokslininkų istorijos“ galima lankyti šiltojo sezono metu pirmadieniais–šeštadieniais nuo 9 iki 18 val. Lankytojo bilieto kaina: suaugusiajam – 4 eurai, senjorui, studentui ir moksleiviui – 2 eurai.
Menininkės J. Moncevičiūtės paroda „A [ ] in the shape of a monster / the skies are full of them“ veiks pirmadieniais–šeštadieniais nuo 9 iki 18 val. nuo birželio 4 iki rugpjūčio 1 d. Parodos lankymas nemokamas.
Daugiau informacijos el. paštu .
Ekspoziciją „Observatorijų ir mokslininkų istorijos“ finansuoja Vilniaus universitetas ir Lietuvos kultūros taryba.