Pradžia: 2023-07-26 17:00
Pabaiga: 2023-07-26 18:00

Literatūrinis trečiadienis 1

Kviečiame į VU Adomo Mickevičiaus muziejaus organizuojamą Literatūrinį trečiadienį „Jurgis Karnavičius. Opera „Gražina”: dailininkų-scenografų Adomo Galdiko, Reginos Songailaitės-Balčikonienės, Liudo Truikio bei Henriko Cipario interpretacijos“. Renginys skirtas Adomo Mickevičiaus poemos „Gražina“ 200-osioms išleidimo metinėms paminėti.

Opera „Gražina“ išgarsino kompozitoriaus Jurgio Karnavičiaus vardą tėvynėje ir į muzikos istoriją įėjo kaip viena pirmųjų lietuviškų operų. „Gražinos“ premjera Valstybės teatre Kaune įvyko 1933 m. vasario 16 dieną. Tai buvo pirmoji lietuviška opera, parašyta atgavus nepriklausomybę.

Adomas Galdikas, Regina Songailaitė-Balčikonienė, Liudas Truikys, Henrikas Ciparis – tai dailininkai, dirbę skirtingu laikotarpiu ir operai „Gražina“ sukūrę išskirtinę bei nepakartojamą scenografiją.

Daugiau įdomių faktų apie Jurgį Karnavičių ir operą „Gražiną“ papasakos pranešėja: Dangira Buzytė - Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus Muzikos ir dailės skyriaus vyriausioji muziejininkė.

Susitikimas vyks liepos 26 d. 17 val. Adomo Mickevičiaus muziejaus Filomatų salėje (Bernardinų g. 11).

Susitikimas vyks lietuvių kalba.

Zapraszamy Państwa na Środę Literacką „Jurgis Karnavičius. Opera „Grażyna”: interpretacje plastyków – scenografów Adomasa Galdikasa, Reginy Songailaitė-Balčikonienės, Liudasa Truikisa, Henrikasa Ciparsa. Impreza poświęcona jest 200. rocznicy ukazania się drukiem poematu Adama Mickiewicza „Grażyna”.

Opera „Grażyna” rozsławiła na Litwie imię kompozytora Jurgisa Karnavičiusa i przeszła do historii muzyki jako jedna z pierwszych litewskich oper. „Grażyna” miała swoją premierę w Państwowym Teatrze w Kownie 16 lutego 1933 roku. Była to pierwsza litewska opera napisana po odzyskaniu niepodległości.

Adomas Galdikas, Regina Songailitė-Balčikonienė, Liudas Truikys, Henrikas Ciparis – to artyści, którzy pracowali w różnych okresach i stworzyli wyjątkową i niepowtarzalną scenografię do opery „Grażyna”.

Więcej ciekawostek o Jurgisie Karnavičiusie i stworzonej przez niego operze „Grażyna” opowie autorka odczytu: Dangira Buzytė - główny kustosz Działu Muzyki i Sztuki Litewskiego Muzeum Teatru, Muzyki i Kina.

Spotkanie odbędzie się o 26 lipca o 17.00 w Sali Filomatów Muzeum Adama Mickiewicza (ul. Bernardyńska 11).

Spotkanie odbędzie się w języku litewskim.