Sidebar

Pradžia: 2024-05-04 13:00
Pabaiga: 2024-05-04 14:30

Muzika VU 1 1

Nors Vilniaus universitetas neretai įvardijamas kaip aukštojo mokslo motina maitintoja, tačiau per amžius besivystantį universitetą taip pat lydėjo gili kultūrinė gija, menas, o kartu ir muzika. Kaip ir kokiais būdais muzika susijusi su Vilniaus universitetu jau nuo pat Jėzuitų kolegijos įsteigimo iki šių dienų? Vilniaus universiteto muziejaus lankytojus sužinoti kviečiame ekskursijoje „Muzika Vilniaus universitete“.

Vaikščiodami po Vilniaus universiteto centrinius rūmus prisiliesime prie pirmųjų akademinio teatro spektaklių, vargoninės muzikos Šv. Jonų bažnyčioje, XIX a. muzikos disciplinos universitete mažojoje auloje. Kartu, nepraleisime progos Šv. Jonų bažnyčios varpinėje artimiau susipažinti su šiuolaikine muzika bei išklausyti vieno ryškiausių šių dienų japonų kompozitoriaus Toshio Hosokawa, universitetui dovanoto kūrinio „Invisible angels“ (liet. „Nematomi angelai“), kurio pasaulinė premjera nuskambėjo 2023 m. įvietintos muzikos festivalio „Muzika erdvėje“ Vilniaus 700 metų jubiliejui skirto renginių ciklo „Muzika Vilniui“ metu. Plačiau apie kūrinį skaitykite čia.

Ekskursija vyks dalinai lauke!

REGISTRACIJA.

Data ir laikas:

Gegužės 4 d. 13:00

Trukmė: iki 1,5 val.

Susitikimo vieta: Šv. Jono g. 12 (Šv. Jonų bažnyčios Varpinės kasa)

Ekskursijos kaina (vienam asmeniui):

Suaugusiesiems  - 8 Eur

Senjorams ir asmenims, turintiems POLA kortelę  - 4 Eur

Studentams ir moksleiviams - 2 Eur

Ekskursija nemokama vaikams iki 7 metų, VU bendruomenės nariams ir VU studentams!

 

Į ekskursijos bilieto kainą įeina pakilimas į Šv. Jonų bažnyčios varpinės apžvalgos aikštelę.

Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes. Ekskursijos dalyviai bus apie tai informuojami.

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:

Pradžia: 2024-04-27 13:00
Pabaiga: 2024-04-27 14:30

freskos naujas 1

Vilniaus universiteto centrinių rūmų interjeras turtingas monumentaliosios dailės kūriniais, kuriuos išvysti ekskursijoje kviečia Vilniaus universiteto muziejus. Dažniausiai užrakintos Litteros knygyno, rektoriaus aulos ir buvusios universiteto kavinės, žinomos „Morgo“ pavadinimu, durys atsivers lankytojams balandžio mėnesį. Meno ir architektūros sintezės fone bus paminėtos žinomų menininkų Antano Kmieliausko, Petro Repšio, Rimtauto Gibavičiaus ir kitų pavardės, žvilgsniu glostant freskas, mozaikas ir vitražus.

Vietų skaičius ribotas!

REGISTRACIJA.

Data:

Balandžio 27 d. 13 val.

Trukmė: iki 1,5 val.

Susitikimo vieta: Universiteto g. 7, Vilnius (VU lankytojų centre esančiame prie pagrindinių vartų į Filologijos fakultetą).

Ekskursijos kaina:

  • Suaugusiajam - 8 Eur
  • Senjorams - 4 Eur
  • Moksleiviams ir studentams - 2 Eur
  • Ekskursija nemokama vaikams iki 7 metų, VU bendruomenės nariams ir VU studentams!

SVARBU! Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes. Ekskursijos dalyviai bus apie tai informuojami.

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:

Pradžia: 2024-04-27 11:00
Pabaiga: 2024-04-27 12:30

Senamiesčio ekskursija 1

Nuo pat Vilniaus universiteto įkūrimo pradžios, aukštojoje mokykloje mokėsi bei dėstė įvairūs Lietuvai nusipelnę asmenys. Kalbėdami apie Universitetą, galime kalbėti ne tik apie senuosius Universiteto rūmus, bet ir apie Universitetą esantį visame Vilniaus senamiestyje!

Vilniaus universiteto muziejus kviečia Jus patyrinėti ir atrasti Universiteto atminties simbolius Vilniaus senamiestyje. Ekskursijos metu apsilankysite Alumnato kieme, Adomo Mickevičiaus muziejuje, sužinosite kur veikė Vilniaus universiteto klinikos, kurioje Vilniaus cerkvių veikė Universitetui priklausęs anatomikumas bei sužinosite daugiau netikėtų miesto istorijų.

Tai puiki galimybė susipažinti artimiau tiek su Universiteto, tiek su Vilniaus miesto istorine raida.

REGISTRACIJA.

Data: Balandžio 27 d. 11:00

Susitikimo vieta: Universiteto g. 7, Vilnius (VU lankytojų centre esančiame prie pagrindinių vartų į Filologijos fakultetą).

Ekskursijos kaina:

  • Suaugusiajam - 8 Eur
  • Senjorui - 4 Eur
  • Studentui ir moksleiviui - 2 Eur
  • Ekskursija nemokama vaikams iki 7 metų, VU bendruomenės nariams ir VU studentams!

Ekskursija vyksta lauke!

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:

Pradžia: 2024-04-25 16:00
Pabaiga: 2024-04-25 17:30

IO ekskursija 1Ar žinote, jog tarpukariu M. K. Čiurlionio g. esančią observatoriją nuo ilgapirščių saugojo ne tik sargas, tačiau ir šunys? Ar teko išgirsti ir matyti kaip sukasi astronominiai kupolai? Šios ir kitos įdomios istorijos, jūsų laukia VU Idėjų observatorijos komandos organizuojamoje ekskursijoje po VU Idėjų observatoriją balandžio mėnesį.

Šių ekskursijų metu turėsite galimybę aplankyti Observatorijoje vykstančią parodą apie moteris astronomes „AstrónomAs“.

Ekskursijų datos:

Balandžio 25 d. 16 val.

Balandžio 27 d. 13 val.

Vietų skaičius ribotas. Ekskursija įvyks susirinkus mažiausiai 4 lankytojams.

Kaina:

Suaugusiems - 8 eur/asm.

Studentams, moksleiviams - 2 eur/asm.

Senjorams - 4 eur/asm.

REGISTRACIJA.

Pradžia: 2024-04-17 17:00
Pabaiga: 2024-04-17 18:00
lit trečiadienis balandis 17
[LT]
Kviečiame į Literatūrinį trečiadienį „Mykolas Kleopas Oginskis: kūrėjas ir (ar) kovotojas“.
 
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas, paskutinysis Lietuvos didysis iždininkas Mykolas Kleopas Oginskis (1765–1833) į istoriją įėjo ne kaip politikas, diplomatas ar ministras, bet kaip kūrėjas – kompozitorius, garsiojo polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ autorius. Muzikinis M. K. Oginskio palikimas – polonezai, mazurkos, romansai, valsai, kaip ir 1799 m. sukurta opera „Zelisa ir Valkūras arba Bonapartas Kaire“ (Zelis et Valcour ou Bonaparte au Caire), iki šiol sulaukia tyrėjų dėmesio. M. K. Oginskio parašyti „Laiškai apie muziką“ padeda giliau pažinti XVIII a. pabaigos – XIX a. pradžios muzikinį Europos gyvenimą, o politines gyvento laiko įtampas, Lenkijos ir Lietuvos valstybės sunaikinimo istoriją atspindi plačiajai to meto visuomenei skirti „Memuarai“, publikuoti Paryžiuje 1826 m.
 
Susitikimo metu, apžvelgus svarbiausius M. K. Oginskio gyvenimo ir veiklos momentus, bus gilinamasi į mažiau žinomą M. K. Oginskio – kovotojo paveikslą ir keliamas klausimas, kodėl vienas iš 1794 m. sukilimo Lietuvoje vadų, savo lėšomis apginklavęs kariuomenės būrius ir vedęs juos į kovą prieš Rusijos imperiją, iki šiol yra prisimenamas kaip kūrėjas, bet ne kovotojas.
 
Renginys skirtas 230-osioms Tado Kosciuškos sukilimo metinėms paminėti.
 
Pranešėja: dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė – Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja.
 
Renginys vyks balandžio 17 d. 17:00 Adomo Mickevičiaus muziejaus Filomatų salėje (Bernardinų g. 11).
 
Renginys vyks lietuvių kalba.
 
[PL]
Zapraszamy na Środę Literacką „Michał Kleofas Ogiński: twórca i (lub) bojownik”.
 
Michał Kleofas Ogiński (1765-1833), szlachcic Wielkiego Księstwa Litewskiego i ostatni wielki skarbnik litewski, wszedł do historii nie jako polityk, dyplomata czy minister, ale jako twórca – kompozytor, autor słynnego poloneza „Pożegnanie z Ojczyzną”. Muzyczna spuścizna M.K. Ogińskiego - polonezy, mazurki, romanse, walce, jak też stworzona w 1799 roku opera „Zelis i Valcour, czyli Napoleon w Egipcie” (Zelis et Valcour ou Bonaparte au Caire), do dziś przyciąga uwagę badaczy. Dokładniej zgłębić życie muzyczne Europy końca XVIII i początku XIX wieku pomagają „Listy o muzyce” M. K. Ogińskiego, a napięcie polityczne tamtych czasów, historię zagłady państwa polskiego i litewskiego odzwierciedlają wydane w Paryżu w 1826 roku „Pamiętniki”, przeznaczone dla ówczesnej publiczności.
 
Podczas spotkania zapoznamy się z najważniejszymi momentami życia i działalności M.K. Ogińskiego, zostanie też przedstawiony mniej znany obraz M.K. Ogińskiego – wojownika. Zastanowimy się, dlaczego jeden z dowódców powstania 1794 r. na Litwie, który z własnych środków uzbroił jednostki wojskowe i poprowadził je do walki z Imperium Rosyjskim, do dziś jest pamiętany jako twórca, ale nie bojownik.
 
Spotkanie poświęcone jest 230. rocznicy powstania Tadeusza Kościuszki.
 
Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia o 17.00 w Sali Filomatów Muzeum Adama Mickiewicza (ul. Bernardyńska 11).
 
Spotkanie odbędzie się w jęz. litewskim.

Pradžia: 2024-04-21 11:00
Pabaiga: 2024-04-21 17:00

Imanuelio Kanto renginys Idėjų observatorijoje

Prisijunkite prie mūsų Vilniaus universiteto Idėjų observatorijoje paminėti 300-ąjį Immanuelio Kanto gimtadienį!

Imanuelis Kantas (1724–1804) nepaisant to, kad buvo gerai žinomas filosofas, ankstyvuosiuose darbuose daug dėmesio skyrė geologijai, astronomijai ir fizikai. Paskelbė įvairių ir įtakingų darbų filosofijos, gamtos mokslų, ypač geofizikos ir astronomijo, temomis. 1755 m., kurdamas Niutono kosmologiją, Kantas pristatė Saulės sistemos kilmės teoriją. Jis taip pat numatė Urano planetos egzistavimą anksčiau, nei ją atrado W. Heršelis.

Renginio metu kviečiame pasinerti į Kanto novatoriškas filosofijos ir astronomijos darbus. Kviečiame dalyvauti daugiakalbėse astronomijos paskaitose, vaikų astronomijos dirbtuvėse, ekskursijose, parodoje "AstronomAs" ir Saulės stebėjimuose. Atraskite kosmosą Kanto akimis ir kartu su mumis švęskite visatos stebuklus.

Rendinio pradžia: balandžio 21 d. 11 val.
Renginio vieta: VU Idėjų observatorija (M. K. Čiurlionio g. 29)
Renginys nemokamas.
 
Renginio programą galite rasti čia.
 
 
Organizatoriai: VU Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astronomijos institutas, VU Muziejus.
Partneriai: Ispanijos karalystės ambasada Lietuvoje.

Dėl istorinės Observatorijos pastato architektūros patalpos pasiekiamos tik laiptais.

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:  

Pradžia: 2024-04-20 13:00
Pabaiga: 2024-04-20 14:30

Muzika VU 1 1

Balandžio 20 d. duris lankytojams šiltajam sezonui atveria Šv. Jonų bažnyčios varpinė. Varpinėje veiks nuolatinė garsinė instaliacija, kurioje išgirsite vieno ryškiausių šių dienų japonų kompozitoriaus Toshio Hosokawos kūrinį „Invisible Angels“ (liet. „Nematomi angelai“), sukurtą ir dedikuotą specialiai Vilniaus universitetui. Varpinės atidarymo dieną kviečiame į ekskursiją ne tik išgirsti šį kūrinį, bet ir pažinti Universiteto muzikos istorijos įdomybes.

Nors Vilniaus universitetas neretai įvardijamas kaip aukštojo mokslo motina maitintoja, tačiau per amžius besivystantį universitetą taip pat lydėjo gili kultūrinė gija, menas, o kartu ir muzika. Kaip ir kokiais būdais muzika susijusi su Vilniaus universitetu jau nuo pat Jėzuitų kolegijos įsteigimo iki šių dienų? Lankytojus sužinoti kviečiame ekskursijoje „Muzika Vilniaus universitete“.

Prisiliesime prie pirmųjų akademinio teatro spektaklių Teatro salėje, vargoninės muzikos Šv. Jonų bažnyčioje, XIX a. muzikos disciplinos mažojoje auloje. Kartu, nepraleisime progos Šv. Jonų bažnyčios varpinėje artimiau susipažinti su šiuolaikine muzika bei išklausyti vieno ryškiausių šių dienų japonų kompozitoriaus Toshio Hosokawa, universitetui dovanoto kūrinio „Invisble angels“ (liet. „Nematomi angelai“), kurio pasaulinė premjera nuskambėjo 2023 m. įvietintos muzikos festivalio „Muzika erdvėje“ Vilniaus 700 metų jubiliejui skirto renginių ciklo „Muzika Vilniui“ metu.

Išskirtinai Šv. Jonų bažnyčios varpinės atidarymo proga balandžio 20 d. kartu ekskursijose dalyvaus kompozitorius, „Meno geno“ vadovas ir renginių ciklo „Muzika Vilniui“ organizatorius Matas Drukteinis. Artimiau supažindindamas su renginių ciklu, kompozitoriumi T. Hosokawa bei jo dovanotu kūriniu Vilniaus universitetui.

Ekskursija vyks dalinai lauke!

REGISTRACIJA.

Data ir laikas:

Balandžio 20 d. 13:00 val.

Balandžio 20 d. 17:00 val.

Trukmė: 1 val. - 1,30 val.

Susitikimo vieta: Šv. Jono g. 12 (prie Šv. Jonų bažnyčios varpinės kasos)

Ekskursijos kaina (vienam asmeniui):

Suaugusiesiems  - 8 Eur

Senjorams ir asmenims, turintiems POLA kortelę  - 4 Eur

Studentams ir moksleiviams - 2 Eur

Ekskursija nemokama vaikams iki 7 metų, VU bendruomenės nariams ir VU studentams!

 

SVARBU!

Balandžio 20d. į ekskursijos bilieto kainą įeina pakilimas į Šv. Jonų bažnyčios varpinės apžvalgos aikštelę

Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes. Ekskursijos dalyviai bus apie tai informuojami.

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:

Pradžia: 2024-03-08 16:00
Pabaiga: 2024-03-08 17:30

moterų ekskursija 1

Moterys Vilniaus universitete pradėjo oficialiai studijuoti tik XX a. pradžioje, tačiau neakivaizdinis santykis su šia akademine institucija prasidėjo daug anksčiau. Ekskursijos metu aplankomos įvairios centrinio VU ansamblio ir Vilniaus senamiesčio vietos, kurios byloja apie moterų įsitraukimą į akademinį gyvenimą XVIII-XIX šimtmečiais per medicinos, mecenatystės, salono kultūros ir kitas sritis. Taip pat aiškinamasi su kokiais iššūkiais susidūrė Universitete studijavusios ir dirbusios moterys XX a. Ekskursijos metu lankomasi Didžiajame, Observatorijos, S. Daukanto kiemuose, Filologijos fakultete, pasakojama apie įvairias asmenybes Didžiojoje, Savičiaus, Bokšto, Bernardinų gatvėse, aplankomas VU Adomo Mickevičiaus muziejus.

REGISTRACIJA.

Data: Kovo 8 d. 16:00

Trukmė: 1,5 val.

Susitikimo vieta: Universiteto g. 7, Vilnius (VU lankytojų centre esančiame prie pagrindinių vartų į Filologijos fakultetą).

Ekskursijos kaina:

  • Suaugusiems - 8 Eur
  • Senjorams - 4 Eur
  • Moksleiviams ir studentams - 2 Eur

Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes.

Ekskursija vyks lauke! 

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis: 

Pradžia: 2024-03-15 17:00
Pabaiga: 2024-03-15 18:00

amm lit trec 03.15 1

[LT] 

Kviečiame į Literatūrinį trečiadienį „Literatūros salonas Lietuvos dvaruose“.

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie dvarų knygų rinkinius, bibliotekas, o šiai temai pristatyti Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka Vilniaus paveikslų galerijoje surengė parodą „Nepažintas senųjų knygų pasaulis“. Todėl atrodo būtų pačiu laiku pakalbėti ir apie erdves, kur buvo laikomi Lietuvos dvaruose didesni ar mažesni knygų rinkiniai bei praverti duris į dvaro rūmų kambarius, kuriuose buvo skaitomos knygos.  Renginio metu kartu su pranešėju pasižvalgysime po Lietuvos dvarų bibliotekas ir ten saugotas bei skaitytas knygas. Taip pat sužinosime daug įdomių faktų apie dvaruose veikiančius literatūros salonus ir jų lankytojus.

Pranešėjas: dr. Marius Daraškevičius - humanitarinių mokslų srities menotyros krypties daktaras, Vilniaus dailės akademijos Panemunės pilies direktorius, Dailėtyros instituto mokslininkas stažuotojas, lektorius. Tyrinėja XVIII a. vid. – XX a. pr. Lietuvos dvarų sodybų architektūrą, interjerą, taikomąją ir dekoratyvinę dailę, bajorų kultūrą. 

Renginys vyks kovo 15 d. (penktadienį) 17 val. Adomo Mickevičiaus muziejaus Filomatų salėje (Bernardinų g. 11).

Renginys vyks lietuvių kalba.

[PL]

Zapraszamy na Środę Literacką „Salon literacki w dworach litewskich“.

Ostatnio coraz częściej mówi się o księgozbiorach i bibliotekach dworskich. Aby przybliżyć ten temat, Biblioteka im. Wróblewskich Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie zorganizowała w Wileńskiej Galerii Obrazów wystawę „Niepoznany świat starych książek”. Wydaje się zatem, że warto porozmawiać o przestrzeniach, w których przechowywano większe lub mniejsze księgozbiory w dworach litewskich i otworzyć drzwi do pomieszczeń pałaców dworskich, w których czytano książki. Podczas spotkania wraz z prelegentem rozejrzymy się po litewskich dworach oraz przechowywanych i czytanych tam książkach. Poznamy także wiele ciekawych faktów o działających w nich salonach literackich oraz ich gościach.

Autor odczytu: dr Marius Daraškevičius - doktor nauk humanistycznych w zakresie badania sztuki, dyrektor Zamku w Poniemuniu wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, stażysta naukowy oraz wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Bada architekturę, wystrój wnętrz, sztukę użytkową i zdobniczą dworów litewskich, kulturę szlachecką połowy wieku XVIII. – początku XX wieku.

Spotkanie odbędzie się 15 marca (piątek) o 17.00 w Sali Filomatów Muzeum Adama Mickiewicza (ul. Bernardyńska 11).

Spotkanie odbędzie się w jęz. litewskim.

Pradžia: 2024-03-11 13:00
Pabaiga: 2024-03-11 14:30

k11 ekskursija 1

Kviečiame Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną švęsti Vilniaus universitete! Kovo 11 d. turėsite galimybę susipažinti  su vienu iš seniausių Vidurio ir Rytų Europos Universitetu.

Lankytojai supažindinami su pagrindiniais Universiteto istoriniais įvykiais, asmenybėmis ir svarbiausiomis ansamblio vietomis. Ekskursijos metu aplankomi šie Universiteto kiemai: Bibliotekos, Sarbievijaus, Simono Daukanto, Didysis ir Observatorijos. Taip pat paaiškinama Rimanto Gibavičiaus ir Petro Repšio freskų, esančių Filologijos fakultete reikšmė.

REGISTRACIJA.

Data:

Kovo 11 d. 13:00

Trukmė: 1,5 val.

Susitikimo vieta: Universiteto g. 7, Vilnius (VU lankytojų centre esančiame prie pagrindinių vartų į Filologijos fakultetą).

Ekskursijos kaina:

  • Suaugusiems - 8 Eur
  • Senjorams - 4 Eur
  • Moksleiviams ir studentams - 2 Eur

Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes.

Ekskursija vyks lauke! 

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:  

Pradžia: 2024-03-02 13:00
Pabaiga: 2024-03-02 14:30

freskos 1 2Vilniaus universiteto centrinių rūmų interjeras turtingas monumentaliosios dailės kūriniais, kuriuos išvysti ekskursijoje kviečia Vilniaus universiteto muziejus. Dažniausiai užrakintos Litteros knygyno, rektoriaus aulos ir buvusios universiteto kavinės, žinomos „Morgo“ pavadinimu, durys atsivers lankytojams kovo mėnesį. Meno ir architektūros sintezės fone bus paminėtos žinomų menininkų Antano Kmieliausko, Petro Repšio, Rimtauto Gibavičiaus ir kitų pavardės, žvilgsniu glostant freskas, mozaikas ir vitražus.

Vietų skaičius ribotas!

REGISTRACIJA.

Datos:

  • Kovo 2 d. 13:00
  • Kovo 9 d. 13:00

Trukmė: iki 1,5 val.

Susitikimo vieta: Universiteto g. 7, Vilnius (VU lankytojų centre esančiame prie pagrindinių vartų į Filologijos fakultetą).

Ekskursijos kaina:

  • Suaugusiajam - 8 Eur
  • Senjorams - 4 Eur
  • Moksleiviams ir studentams - 2 Eur

Ekskursija nemokama vaikams iki 7 metų, VU bendruomenės nariams ir VU studentams!

Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes. Ekskursijos dalyviai bus apie tai informuojami.

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:

Pradžia: 2024-02-22 13:00
Pabaiga: 2024-02-22 14:30
 IO edukacijos 1
Kviečiame tyrinėti kartu! Vilnaus universiteto Idėjų observatorijos edukatorių komanda kviečia 1-5 kl. smalsuolius ir jų šeimos narius į „Mėnulio žemėlapio“ ir „Dangaus tyrinėtojai-astronomai!” edukacijas.
 
MĖNULIO ŽEMĖLAPIS. Žvelgiant į Mėnulį galima pastebėti, kad jo paviršius kupinas šešėlių, nelygumų. Šios edukacijos metu, ieškosime šiame kosminiame kūne esančių kalnų, jūrų ir kraterių, o juos žymėsime Mėnulio žemėlapiuose. Atlikdami nesudėtingus bandymus išaiškinsime kaip susidarė mėnulio paviršius, diskutuosime kodėl Mėnulio jūros neturi vandens? Kodėl ir kaip atsirado krateriai? Ar būtų įmanoma įkopti į Mėnulio kalnus? Ir aptarsime kokios yra mėnulio fazės ir kaip jos keičiasi.
 
DANGAUS TYRINĖTOJAI - ASTRONOMAI! Šis edukacinis užsiėmimas kviečia susipažinti su astronomo profesija praeityje ir dabar, kokių žinių ir asmeninių savybių reikia norint tapti astronomu, patyrinėti kaip ir kokiais instrumentais dangų tyrėjo astronomai prieš 100 metų ir mūsų laikais bei pabandysime įsivaizduoti kaip šis darbas atrodys ateityje!
 
Datos:
Vasario 22 d. 13 val. Dangaus tyrinėtojai - astronomai!
Vasario 23 d. 13 val. Mėnulio žemėlapis.
 
Edukacijos kaina: 5 eur/asmeniui
 
Susitikimo vieta: VU Idėjų observatorija (M. K. Čiurlionio g. 29)
 

Pradžia: 2024-02-21 17:00
Pabaiga: 2024-02-21 18:00

lit treč 02.21 1

[LT]

Kviečiame į Literatūrinį trečiadienį „Vilniaus imperatoriškajame universitete XIX a. pirmoje pusėje apgintos disertacijos nervų ligų tematika: autoriai, spaustuvės, dedikacijos, ligoniai, gydymo metodai ir kitos įdomybės“.

Nuo 1803 m. iki Vilniaus imperatoriškojo universiteto (dab. VU)  uždarymo 1832 m. buvo apginta ne mažiau nei 25 medicinos krypties daktaro disertacijos nervų sistemos ligų tematika. Renginio metu bus aptartos ne tik universitete apgintų disertacijų temos ir jų svarba, tačiau taip pat bus siekiama pažvelgti į pačius autorius bei spaustuves, kuriose buvo leidžiami šie moksliniai veikalai. Tai pat bus apžvelgtos politinės, akademinės ir asmeninės šių mokslo darbų dedikacijos. Klausytojas susipažins su to meto medicinos teorijomis, kuriomis buvo remtasi, gydant nervų ir psichikos ligomis sergančius ligonius bei su įvairiais drastiškais, „herojiškais“ gydymo metodais, kurie buvo praktikuojami XIX a. pradžios Vilniuje.

Pranešėja: dr. Eglė Sakalauskaitė-Juodeikienė (VU Medicinos fakultetas)

Renginys vyks vasario 21 d. 17 val. Adomo Mickevičiaus muziejaus Filomatų salėje (Bernardinų g. 11).

Renginys vyks lietuvių kalba.

[PL]

Zapraszamy na Środę Literacką „Rozprawy na temat chorób nerwowych obronione na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim w pierwszej połowie XIX wieku: autorzy, drukarze, dedykacje, pacjenci, metody leczenia i inne ciekawostki”. 

Od 1803 r. aż do zamknięcia w 1832 r. na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim obroniono około 25 prac doktorskich z zakresu medycyny na temat chorób układu nerwowego. Podczas spotkania nie tylko omówimy tematykę i znaczenie rozpraw bronionych na Uniwersytecie Wileńskim, ale przyjrzymy się też samym autorom oraz drukarniom, w których opublikowano te prace naukowe. Zapoznamy się również z ówczesnymi teoriami medycznymi, w oparciu o które leczenie pacjentów cierpiących na choroby nerwowe i psychiczne polegało na dość drastycznych, „bohaterskich” metodach leczenia – a właśnie takie stosowano na początku XIX wieku również w Wilnie.   

Autorka odczytu: dr Eglė Sakalauskaitė-Juodeikienė (Wydział Medyczny Uniwersytetu Wileńskiego). 

Spotkanie odbędzie się 21 lutego o 17.00 w Sali Filomatów Muzeum Adama Mickiewicza (ul. Bernardyńska 11). 

Spotkanie odbędzie się w jęz. litewskim. 

Pradžia: 2024-02-16 11:00
Pabaiga: 2024-02-16 12:30

freskos 2 1

Vilniaus universiteto centrinių rūmų interjeras turtingas monumentaliosios dailės kūriniais, kuriuos išvysti ekskursijoje kviečia Vilniaus universiteto muziejus. Dažniausiai užrakintos Litteros knygyno, rektoriaus aulos ir buvusios universiteto kavinės, žinomos „Morgo“ pavadinimu, durys atsivers lankytojams vasario mėnesį. Meno ir architektūros sintezės fone bus paminėtos žinomų menininkų Antano Kmieliausko, Petro Repšio, Rimtauto Gibavičiaus ir kitų pavardės, žvilgsniu glostant freskas, mozaikas ir vitražus.

Vietų skaičius ribotas!

REGISTRACIJA.

Datos:

  • Vasario 16 d. 11:00
  • Vasario 24 d. 13:00

Trukmė: iki 1,5 val.

Susitikimo vieta: Universiteto g. 7, Vilnius (VU lankytojų centre esančiame prie pagrindinių vartų į Filologijos fakultetą).

Ekskursijos kaina:

  • Suaugusiajam - 8 Eur
  • Senjorams - 4 Eur
  • Moksleiviams ir studentams - 2 Eur

Ekskursija nemokama vaikams iki 7 metų, VU bendruomenės nariams ir VU studentams!

Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes. Ekskursijos dalyviai bus apie tai informuojami.

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:

Pradžia: 2024-02-09 16:00
Pabaiga: 2024-02-09 17:30
IO ekskursija 1
Ar žinote, jog tarpukariu M. K. Čiurlionio g. esančią observatoriją nuo ilgapirščių saugojo ne tik sargas, tačiau ir šunys? Ar teko išgirsti ir matyti kaip sukasi astronominiai kupolai? Šios ir kitos įdomios istorijos, jūsų laukia VU Idėjų observatorijos komandos organizuojamoje ekskursijoje po VU Idėjų observatoriją vasario mėnesį.
 
Ekskursijų datos:
  • Vasario 9 d. 16 val.
  • Vasario 15 d. 16 val.
  • Sausio 23 d. 16 val.
 
Vietų skaičius ribotas. Ekskursija įvyks susirinkus mažiausiai 4 lankytojams.
 
Kaina:
  • Suaugusiems - 8 eur/asm.
  • Studentams, moksleiviams - 2 eur/asm.
  • Senjorams - 4 eur/asm.
 

Pradžia: 2024-01-31 17:00
Pabaiga: 2024-01-31 18:00

AMM Lit. treč. 01.31 1

Kviečiame į Literatūrinį trečiadienį „Adomo Mickevičiaus poezijos įtaka tapytojo Kanuto Rusecko kūrybai“.

Kanutas Ruseckas - vienas žymiausių XIX a. Vilniaus meno mokyklos atstovų. Studijavo Vilniaus universitete. Buvo Jono Rustemo, Kazimiero Jelskio ir Juozapo Saunderso mokinys. Priklausė Spindulingųjų draugijai. Tobulinosi Paryžiuje ir Romoje. Jis nutapė daug religinių ir istorinių kompozicijų, portretų, peizažų, buitinio bei animalistinio žanrų paveikslų. Vilniuje didžiulio pasisekimo sulaukė buitinių paveikslų ciklas, kuriame vaizdavo lietuvių valstiečius.

Tapytojas gyveno ir kūrė tuo laikotarpiu, kai persekiojimai, trėmimai į Sibirą, Vilniaus universiteto, katalikiškų vienuolijų ir bažnyčių uždarymas virto žiauria XIX a. tarpsukiliminio Vilniaus tikrove. Ar įvykiai, kurių liudininkas Ruseckas buvo, rado atspindį jo kūryboje? Kokios metaforos užkoduotos dailininko 1844 m. Vilniuje sukurtame „Pjovėjos“ paveiksle, kuris įgijo „lietuviškosios Monos Lizos“ statusą? Kokia buvo Adomo Mickevičiaus poezijos įtaka dailininko kūrybai? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus sužinosite susitikimo metu.

Pranešėja: Vaida Ragėnaitė - Vilniaus dailės akademijos menotyros krypties doktorantė.

Renginys vyks sausio 31 d. 17 val. Adomo Mickevičiaus muziejaus Filomatų salėje (Bernardinų g. 11).

Renginys vyks lietuvių kalba.

 

[PL]

Zapraszamy Państwa na Środę Literacką „Wpływ poezji Adama Mickiewicza na twórczość Kanuta Rusieckiego”.

Kanuty Rusiecki jest jednym z najsłynniejszych przedstawicieli Wileńskiej Szkoły Artystycznej XIX wieku. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Był uczniem Jana Rustema, Kazimierza Jelskiego i Józefa Saundersa. Kształcił się również w Paryżu i Rzymie. Należał do Towarzystwa Promienistych.  Malował kompozycje o charakterze religijnym i historycznym, portrety, pejzaże, obrazy rodzajowe i animalistyczne. Ogromnym sukcesem w Wilnie cieszył się cykl obrazów rodzajowych przedstawiających chłopów litewskich.

Malarz żył i tworzył w okresie, gdy prześladowania, zesłania na Syberię, zamknięcie Uniwersytetu Wileńskiego, klasztorów i kościołów katolickich zamieniły się w brutalne realia dziwiętnastowiecznego międzypowstaniowego Wilna. Czy wydarzenia, których był świadkiem Rusiecki, znalazły odzwierciedlenie w jego twórczości? Jakie metafory zakodowane są w namalowanym w Wilnie w 1844 roku obrazie „Żniwiarka”, który zyskał status „litewskiej Mony Lisy”? Jaki wpływ na twórczość artysty miała poezja Adama Mickiewicza? Odpowiedzi na te i inne pytania zostaną ujawnione podczas spotkania.

Autorka odczytu: Vaida Ragėnaitė - doktorantka kierunku studiów artystycznych Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o 17.00 w Sali Filomatów Muzeum Adama Mickiewicza (ul. Bernardyńska 11).

Spotkanie odbędzie się w jęz. litewskim.

Pradžia: 2024-01-20 13:00
Pabaiga: 2024-01-20 14:30

363291887 770181251777130 8027516176667471100 n

Vilniaus universiteto centrinių rūmų interjeras turtingas monumentaliosios dailės kūrinių, kuriuos išvysti ekskursijoje kviečia Vilniaus universiteto muziejus. Dažniausiai užrakintos Litteros knygyno, rektoriaus aulos ir buvusios universiteto kavinės, žinomos „Morgo“ pavadinimu, durys atsivers lankytojams gruodžio mėnesį. Meno ir architektūros sintezės fone bus paminėtos žinomų menininkų Antano Kmieliausko, Petro Repšio, Rimtauto Gibavičiaus ir kitų pavardės, žvilgsniu glostant freskas, mozaikas ir vitražus.

Vietų skaičius ribotas!

REGISTRACIJA.

Datos: 

Sausio 20 d. 13:00

Sausio 27 d. 13:00

 

Trukmė: iki 1,5 val.

Susitikimo vieta: Universiteto g. 7, Vilnius (VU lankytojų centre esančiame prie pagrindinių vartų į Filologijos fakultetą).

 

Ekskursijos kaina: 

Suaugusiajam - 8 Eur

Senjorams - 4 Eur

Moksleiviams ir studentams - 2 Eur

Ekskursija nemokama vaikams iki 7 metų, VU bendruomenės nariams ir VU studentams!

Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes. Ekskursijos dalyviai bus apie tai informuojami.

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:  

Pradžia: 2024-01-18 16:00
Pabaiga: 2024-01-18 18:00
413979842 874257558036165 7452145859205605769 n
Observatorijų istorija Vilniaus universitete nukelia į XVIII a., kai 1753 m. buvo įsteigta astronomijos observatorija Vilniaus miesto centre – VU ansamblyje (įkūrėjas Tomas Žebrauskas). Ji buvo uždaryta carinės priespaudos laikotarpiu – 1883 m. Stebėjimai senajame pastate niekada nebuvo atnaujinti, o plečiantis Vilniaus miestui, šviesos vertė astronomus ieškoti nuošalesnių vietų.
 
1919 m. Vilniaus universitetą atidarius kaip lenkiškąjį Stepono Batoro universitetą, observatorijai buvo pasirinkta nauja vieta dabartinėje M. K. Čiurlionio gatvėje, nes tuo metu ji buvo laikyta Vilniaus priemiesčio dalimi. 1939 m. dėl didėjančio miesto apšvietimo ir prasidėjusio Antrojo Pasaulinio karo observatorijos veikla buvo sustabdyta.
 
Kviečiame lankytojus plačiau susipažinti su šios vietos istorija bei architektūra, pamatyti restauruotą, autentišką tarpukario laikų astrografą, pakilti į observatorijos bokštelius ir pasimėgauti supančia gamta.
 
Vietų skaičius ribotas.
 
 
Data:
Sausio 10 d. 16 val.
Sausio 18 d. 16 val.
Sausio 20 d. 12 val.
Sausio 26 d. 16 val.
 
Kaina:
Suaugusiems- 8 eur/asm.,
Studentams, moksleiviams - 2eur/asm.,
Senjorams 4 - eur/asm.
 
Apmokėjimas už ekskursiją galimas mokėjimo kortele Observatorijoje arba išankstiniu pavedimu.
 
Susitikimo vieta: VU Idėjų observatorija (M. K. Čiurlionio g. 29)
 
Dėl istorinio observatorijos pastato architektūros, patalpos yra pasiekiamos tik laiptais.
Dalis ekskursijos vyksta lauke, nešildomose patalpose.
 
Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:

Pradžia: 2024-01-06 11:00
Pabaiga: 2024-01-06 12:30
414947372 877492301046024 8044031318342157211 n
Vilniaus universiteto architektūrinis ansamblis formavosi nuo XV iki XIX amžiaus. Čia iškilę pastatai yra tapę vienu iš svarbiausių Vilniaus miesto simbolių. Nors dažnas miestietis praeina ir mato šį kompleksą, o gal užeina ir apsižvalgyti viduje, retam pasitaiko galimybė pamatyti tai, kas yra po žeme!
 
Šios ekskursijos metu turėsite galimybę apsilankyti Šv. Jonų bažnyčios kriptoje, Varpinės bei keliuose centrinių universiteto rūmų rūsiuose ir kiek paėjus - Adomo Mickevičiaus muziejaus rūsyje.
Vietų skaičius ribotas!
 
 
Datos:
  • Sausio 6 d. 11:00;
  • Sausio 13 d. 13:00
Ekskursijos kaina (vienam asmeniui):
  • Suaugusiems - 8 Eur
  • Senjorams - 4 Eur
  • Moksleiviams ir studentams - 2 Eur

Susitikimo vieta: Universiteto g. 7, Vilnius (VU lankytojų centre esančiame prie pagrindinių vartų į Filologijos fakultetą).

Dėmesio! Bijantiems tamsos, siaurų bei uždarų erdvių bei alergiškų dulkėms asmenims rekomenduojame pasirinkti kitas Vilniaus universiteto muziejaus siūlomas veiklas.
 
Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes. Ekskursijos dalyviai bus apie tai informuojami.
 
Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:

Pradžia: 2023-12-06 17:00
Pabaiga: 2023-12-06 18:00
amm 1206
Kviečiame į Literatūrinį trečiadienį „Simonas Daukantas ir Adomas Mickevičius: laikas ir asmenybės“.
 
Praėjusių amžių asmenybės geriausiai suvokiamos per epochų, kuriose jie gyveno ir dirbo, prizmes. Šiuo požiūriu labai svarbūs Vilniaus universiteto kursiokų Simono Daukanto ir Adomo Mickevičius, kiek vėliau – Simono Daukanto ir Pranciškaus Malevskio studijų metai, idėjos ir darbai. Filosofo Stasio Šalkauskio žodžiais galėtume pasakyti, kad A. Mickevičiaus kūryboje kaip niekur kitur atsispindi aukščiausias jo idealas – mesianistiškas prometėjizmas, kuriam reikalinga ne tik kūryba, bet ir pats gyvenimas, didesnis už parašytus veikalus. Tačiau ar tik A. Mickevičiui? Bandysime paieškoti atsakymo į šiuos ir kitus šių dienų visuomenei ne mažiau aktualius klausimus.
 
Pranešėja: Vida Girininkienė – istorikė, publicistė, gidė, vertėja.
 
Renginys vyks gruodžio 6 d. 17 val. Adomo Mickevičiaus muziejaus Filomatų salėje (Bernardinų g. 11).
 
Renginys vyks lietuvių kalba.
 
[PL]
Zapraszamy Państwa na Środę Literacką „Szymon Dowkont i Adam Mickiewicz: epoka i osobowości”.
 
Osobowości minionych wieków można najlepiej zrozumieć poprzez pryzmat epok, w których żyły i działały. Pod tym względem bardzo ważne są lata studiów, idee i dzieła studentów Uniwersytetu Wileńskiego Szymona Dowkonta i Adama Mickiewicza, nieco później – Szymona Dowkonta i Franciszka Malewskiego. Odwołując się do słów filozofa Stasysa Šalkauskisa, można rzec, że w twórczości Mickiewicza odzwierciedla się, jak nigdzie indziej, jego najwyższy ideał – mesjanistyczny prometeizm, który wymaga nie tylko twórczości, ale także życia większego niż dzieła napisane. Ale czy tylko dla Mickiewicza? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, nie mniej aktualne dla dzisiejszego społeczeństwa.
 
Autorka odczytu: Vida Girininkienė – historyk, publicysta, przewodnik, tłumacz.
 
Spotkanie odbędzie się 6 grudnia o 17.00 w Sali Filomatów Muzeum Adama Mickiewicza (ul. Bernardyńska 11).
 
Spotkanie odbędzie się w jęz. litewskim.

Pradžia: 2023-12-21 16:00
Pabaiga: 2023-12-21 17:30

rūsiai

✨ Vilniaus universiteto architektūrinis ansamblis formavosi nuo XV iki XIX amžiaus. Čia iškilę pastatai yra tapę vienu iš svarbiausių Vilniaus miesto simbolių. Nors dažnas miestietis praeina ir mato šį kompleksą, o gal užeina ir apsižvalgyti viduje, retam pasitaiko galimybė pamatyti tai, kas yra po žeme!

Šios ekskursijos metu turėsite galimybę apsilankyti Šv. Jonų bažnyčios kriptoje, Varpinės bei keliuose centrinių universiteto rūmų rūsiuose ir kiek paėjus - Adomo Mickevičiaus muziejaus rūsyje.

Vietų skaičius ribotas, todėl visi patekę į ekskursiją gaus patvirtinimo laiškus.

REGISTRACIJA.

Datos:

Gruodžio 8 d. 16:00
Gruodžio 14 d. 16:00
Gruodžio 21 d. 16:00


Trukmė: iki 1,5 val.

Susitikimo vieta: Universiteto g. 7, Vilnius (VU lankytojų centre esančiame prie pagrindinių vartų į Filologijos fakultetą).

Ekskursijos kaina (vienam asmeniui):
Suaugusiems - 8 Eur
Senjorams - 4 Eur
Moksleiviams ir studentams - 2 Eur
Nemokama ekskursija: Universiteto bendruomenės darbuotojams ir VU studentams.

Dėmesio! Bijantiems tamsos, siaurų bei uždarų erdvių bei alergiškų dulkėms asmenims rekomenduojame pasirinkti kitas Vilniaus universiteto muziejaus siūlomas veiklas.

Kadangi VU ansamblyje galimi ir kiti renginiai, muziejus pasilieka galimybę šiek tiek koreguoti maršrutą, atsižvelgiant į pasikeitusias aplinkybes. Ekskursijos dalyviai bus apie tai informuojami.

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis:

 

Naujienos

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku