Sidebar

 52956137470 3050b1eeaa o

Vilniaus universiteto Idėjų observatorija. Fot. Justinas Auškelis.

Birželio 9 d. 18 val. vyks Vilniaus universiteto (VU) Idėjų observatorijos atidarymas (M. K. Čiurlionio g. 29). Atidarymo renginiai tęsis ir ateinantį savaitgalį. Iki liepos 9 d. Idėjų observatorijoje bus eksponuojama menininko, Lietuvos erdvės agentūros įkūrėjo Julijono Urbono kūrybos paroda „Mėnesienologija“.

VU Idėjų observatorija – tai mokslo komunikacijos, edukacijų ir laisvalaikio erdvė, įkurta unikaliame istorinės astronomijos observatorijos pastatų komplekse. VU muziejaus kuruojama Idėjų observatorija telksis į įvairių mokslo sričių komunikacijos veiklas, įgyvendins mokslo ir meno sintezės projektus, lankytojus kvies atrasti naujus idėjų kūrimo ir realizavimo procesus.

„Idėjų observatorija nuo šiol bus vieta, kurioje bus galima susipažinti, stebėti, tyrinėti mokslo ir meno idėjas – nuo pirmo blyksnio galvoje iki rezultato. Tiek įvairių sričių moksle, tiek mene rezultatas gali būti visoks: sėkmingas, nesėkmingas, keičiantis gyvenimus, sunkiai apčiuopiamas, bet visada tai – objektas, kuris mums pasakoja apie sudėtingus kūrybinius procesus, žmogaus vaizduotę, pastangas ir iššūkius. Lankytojus kviesime pažinti įvairias mokslo ir meno kryptis kaip idėjų virsmą, kūrybinį procesą ir tą „visokį“ rezultatą. Per savo veiklas sieksime padėti išnarstyti ir suprasti ne visada iš pirmo žvilgsnio įkandamas mokslo ir meno idėjas ir jas prisijaukinti. Kviečiu jus visus sekti mūsų veiklas, lankytis šioje puikioje, gražioje vietoje ir dalintis savo idėjomis“, – apie Idėjų observatorijos atidarymą pasakojo VU muziejaus direktorė Monika Ramonaitė.

VilniausuniversitetomuziejausdirektorMonikaRamonait 1

Vilniaus universiteto muziejaus direktorė Monika Ramonaitė

M. K. Čiurlionio g. observatorija veikė lenkiškajame Stepono Batoro universitete 1921–1939 m. Profesoriaus Władysławo Dziewulskio iniciatyva atkurti astronomijos tyrimai universitete ir įkurta moderni, aukščiausius mokslo standartus atitinkanti astronomijos observatorija. W. Dziewulskio kvietimu dar jauna matematikė Wilhelmina Iwanowska prisijungė prie darbų astronomijos observatorijoje. Dabar W. Iwanowska žinoma kaip pirmoji moteris astrofizikė Lenkijoje, per savo karjerą atlikusi daugybę svarbių mokslinių tyrimų šioje mokslo srityje. W. Iwanowska ir W. Dziewulskis observatorijoje daugiausia dėmesio skyrė žvaigždžių fotometrijos tyrimams, jų rezultatai tuo laikotarpiu buvo pripažinti tarptautiniu mastu.

1939 m. astronomijos observatorijos mokslinėms veikloms ėmė trukdyti besiplečiantis miestas ir sparčiai auganti Vilniaus miesto elektrifikacija. Tuo metu nuspręsta iškelti observatoriją į Aukštuosius Panerius, bet šiuos planus sustabdė prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas. Uždarius Stepono Batoro universitetą ir mokslininkams išvykus į Torunę, W. Iwanowska ir W. Dziewulskis savo veiklas tęsė būtent ten. Beje, Torunėje observatorija buvo pastatyta pagal Stepono Batoro universiteto observatorijos planus, kuriuos atsivežė  M. K Čiurlionio g. observatorijos mokslininkai.

Šiandien atsinaujinęs observatorijos kompleksas kviečia visus pažinti mokslą ir meną skirtingais požiūriais. Pirmasis šios vietos kūrėjas – žymus Lietuvos menininkas Julijonas Urbonas, savo kūryboje derinantis įvairias mokslines technologijas ir meną. Parodoje „Mėnesienologija“ J. Urbonas žvilgsnį nukreipia į gamtą ir ją lydinčius fizikinius bei poetinius reiškinius. Po Idėjų observatorijos pastatus ir sodą pasklidę kūriniai supažindina su įvairiais kosmologiniais modeliais mikrodalelių ir makroprocesų lygiu. Menininkas klausia, iš ko yra sudaryta visata, kaip ji vystosi ir kas jos laukia po mūsų, kokie požiūriai šiame pažinimo kelyje jau pasenę ir kokių alternatyvų gali pasiūlyti menas. Kaip vieną iš kūrybinių strategijų parodos autorius pasitelkia žaidimą su etimologinėmis reikšmėmis.

MenininkasJulijonasUrbonas

Menininkas, tyrėjas, Lietuvos erdvės agentūros įkūrėjas Julijonas Urbonas

Idėjų observatorija ir J. Urbono paroda „Mėnesienologija“ duris lankytojams atveria birželio 9 d. 18 val. ir veiks iki liepos 9 d.

Birželio 10–11 d. kviečiame į parodos atidarymo savaitgalį.

Idėjų observatorijoje (M. K. Čiurlionio g. 29) lankytojai priimami pirmadieniais–šeštadieniais 9.00–18.00 val. Lankymas nemokamas.

Menesionologija fb event 1 264

Naujienos

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku