lit treč 24 1

[LT]

Vilnius – romantikų ir romantiškų temų miestas. 2024 metų Literatūrinių trečiadienių metu kalbėsime apie Vilniaus universitetą ir jo studentus, profesorius bei intrigas, apie romantinius salonus, apie meilę kartkartėmis ir kasdienius negalavimus. Pasinersime į XIX a. pasaulį, akcentuosime lietuviškąsias realijas, įamžintas dailininkų, rašytojų kūriniuose ir... gydytojų užrašuose. Mūsų pagrindinės datos – liūdnai pasibaigusio filomatų ir filaretų proceso 200-osios metinės ir jubiliejus, susijęs su prieš 190 metų išleistu „Ponu Tadu“ – pirmųjų dviejų šio kūrinio vertimų į lietuvių kalbą 100-osios metinės.

• Sausio 31 d. Adomo Mickevičiaus poezijos įtaka tapytojo Kanuto Rusecko kūrybai. Pranešėja: Vaida Ragėnaitė.
  • Vasario 21 d. Vilniaus imperatoriškajame universitete XIX a. pirmoje pusėje apgintos disertacijos nervų ligų tematika: autoriai, spaustuvės, dedikacijos, ligoniai, gydymo metodai ir kitos įdomybės. Pranešėja: dr. Eglė Sakalauskaitė-Juodeikienė.
  • Kovo 15 d. (penktadienis) Literatūros salonas Lietuvos dvaruose. Pranešėjas: dr. Marius Daraškevičius.
  • Balandžio 17 d. Mykolas Kleopas Oginskis: kūrėjas ir (ar) kovotojas. Pranešėja: Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.
  • Gegužės 15 d. Vilniaus universiteto infrastruktūra miesto vaizde. Pranešėjas: dr. Waldemar Wołkanowski.
  • Birželio 5 d. Socialinė ir kultūrinė Vilniaus filomatų savirefleksija. Pranešėja: dr. Reda Griškaitė.
  • Liepos 17 d. Cypriano Norwido „Šopeno fortepijonas“. Poezija ir istorija. Pranešėjas: dr. Adam Cedro.
  • Rugpjūčio 7 d. Tarp Liaudos ir Varšuvos – lenkų-lietuvių dailininkas ir poetas Romanas Alekna Švoinickis (Roman Szwoynicki). Pranešėja: dr. Inesa Szulska.
  • Rugsėjo 4 d. Vaikinai – filomatų mitas vyriškumo tyrimų perspektyvoje. Pranešėja: dr hab. Danuta Zawadzka.
  • Spalio 30 d. Kalbos taisyklingumas ir kalbinis sąmoningumas XIX ir XX amžiaus sandūroje. Pranešėja: dr. Anetta Strawińska.
  • Lapkričio 20 d. Pono Tado“ nuotykiai iš 1924 metų Lietuvoje dviejose knygose: Konstantino Šakenio ir Antano Valaičio vertimai. Pranešėja: prof. dr. Brigita Speičytė.
  • Gruodžio 18 d. Kontrabanda ir kontrabandininkai XIX a. Pranešėja: dr. Ewa Semenowicz.

Literatūriniai trečiadieniai vyks Vilniaus universiteto Adomo Mickevičiaus muziejuje, Bernardinų g. 11.

Renginių pradžia: 17.00 val.

Papildoma informacija:

SVARBU. Organizatoriai pasilieka teisę keisti susitikimų tvarkaraštį. Apie pakeitimus bus pranešta.

Wilno – miasto romantyków i tematów romantycznych. Na Środach Literackich w roku 2024 będziemy mówili o Uniwersytecie Wileńskim i jego studentach, profesorach oraz intrygach, o romantycznych salonach, o miłości od święta i choróbskach na co dzień. Zanurzymy się w XIX-wieczny świat, zrobimy akcent na realia litewskie uwiecznione w pracach malarzy, literatów oraz… w zapiskach lekarzy. Nasze daty przewodnie to 200-lecie smutnego zakończenia procesu filomatów i filaretów oraz jubileusz związany z wydanym przed 190-ciu laty „Panem Tadeuszem” – 100 lat dwóch pierwszych przekładów tego dzieła na język litewski.

• 31 stycznia. Wpływ poezji Adama Mickiewicza na twórczość Kanuta Rusieckiego. Autorka odczytu: Vaida Ragėnaitė.
  • 21 lutego. Rozprawy na temat chorób nerwowych obronione na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim w pierwszej połowie XIX wieku: autorzy, drukarze, dedykacje, pacjenci, metody leczenia i inne ciekawostki. Autorka odczytu: dr Eglė Sakalauskaitė-Juodeikienė.
  • 15 marca (Piątek). Salon literacki w dworach litewskich. Autor odczytu: dr Marius Daraškevičius.
  • 17 kwietnia. Michał Kleofas Ogiński: twórca i (lub) bojownik. Autorka odczytu: dr Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.
  • 15 maja. Infrastruktura Uniwersytetu Stefana Batorego w obrazie miasta. Autor odczytu: dr Waldemar Wołkanowski.
  • 5 czerwca. Autorefleksja socjalna i kulturalna filomatów wileńskich. Autorka odczytu: dr Reda Griškaitė.
  • 17 lipca. Fortepian Szopena” Cypriana Norwida. Poezja i historia. Autor odczytu: dr Adam Cedro.
  • 7 sierpnia. Między Laudą a Warszawą – polsko-litewski artysta i poeta Roman Szwoynicki (Romanas Alekna Švoinickis). Autorka odczytu: dr hab. Inesa Szulska.
  • 4 września. Chłopcy – mit filomatów w perspektywie studiów nad męskościami. Autorka odczytu: dr hab. Danuta Zawadzka.
  • 30 października. Poprawność językowa i świadomość językowa przełomu XIX i XX w. Autorka odczytu: dr Anetta Strawińska.
  • 20 listopada. Przygody „Pana Tadeusza” w dwóch książkach z 1924 r. na Litwie: przekłady Konstantinasa Šakenisa i Antanasa Valaitisa. Autorka odczytu: dr Brigita Speičytė.
  • 18 grudnia. Przemyt i przemytnicy w XIX w. Autorka odczytu: dr Ewa Semenowicz.

Środy Literackie odbędą się w Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim, ul. Bernardinų 11.

Początek spotkań – godz. 17.00

Informacje dodatkowe:

UWAGA. Organizatorzy zastrzegają prawo do wprowadzania zmian do harmonogramu spotkań. O zmianach poinformujemy.