Pradžia: 2023-10-18 17:00
Pabaiga: 2023-10-18 18:30

AMM Lit. treč. 10.18 1

LT

Kviečiame į Literatūrinį trečiadienį „Jano Konrado Obsto kolekcijos paveikslai Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkiniuose”.

1911 m. iš Sankt Peterburgo į Vilnių persikėlė žurnalistas, redaktorius, operos dainininkas ir kolekcininkas Janas Konradas Obstas (1876–1954) ir apsigyveno Bernardinų g. 11 nupirktame name, kuriame 1822 m. gyveno Adomas  Mickevičius. Iš Peterburgo J. K. Obstas atsivežė biblioteką bei ilgus metus kauptą kolekciją, kurią sudarė archeologiniai radiniai, baldai, porcelianas, paveikslai, piešiniai, raižiniai ir kt.

Kambaryje, kuriame gyveno A. Mickevičius, jis įrengė poeto muziejų. Kituose pastato kambariuose laikė likusią savo kolekciją.

Pasitraukęs iš politinės ir visuomeninės veiklos J. Obstas 1938 m. namą Bernardinų g. 11 su jame įkurtu muziejumi ir eksponatais perleido Stepono Batoro universitetui.

Antrojo pasaulinio karo metais muziejus tapo paprastu butu, dauguma eksponatų dingo. Vis tik, keletas J. Obsto kolekcijos paveikslų, baldų, porceliano ir kitų dirbinių neramiais 1940–1941 m. buvo perduota Vilniaus miesto muziejui (1941 m. reorganizuotas į Vilniaus valstybinį dailės muziejų, dabar Lietuvos nacionalinis dailės muziejus).

Savo paskaitoje Dalia Tarandaitė pristatys Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje saugomus J. Obsto kolekcijos kūrinius, leidžiančius bent fragmentiškai pajusti šios prarastos kolekcijos turinį, meninę ir istorinę vertę.

Susitikimas vyks spalio 18 d. 17 val. Adomo Mickevičiaus muziejaus Filomatų salėje (Bernardinų g. 11).

Susitikimas vyks lietuvių kalba.

PL

Zapraszamy Państwa na Środę Literacką „Obrazy z kolekcji Jana Konrada Obsta w zbiorach Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki“.

W 1911 r. dziennikarz, redaktor, śpiewak operowy i kolekcjoner Jan Konrad Obst (1876–1954) przeniósł się z Petersburga do Wilna i zamieszkał przy ul. Bernardyńskiej 11, w zakupionym domu, gdzie w 1822 r. mieszkał Adam Mickiewicz. Z Petersburga J. K. Obst przywiózł bibliotekę i gromadzony przez wiele lat zbiór, na który składały się znaleziska archeologiczne, meble, porcelana, obrazy, rysunki, rzeźby itp.

W pokoju, w którym mieszkał A. Mickiewicz, Obst urządził muzeum poety. W innych pomieszczeniach budynku przechowywał resztę swojej kolekcji.

W 1938 r., po wycofaniu się z działalności politycznej i społecznej, J. Obst przekazał w darze Uniwersytetowi Stefana Batorego budynek przy ulicy Bernardyńskiej 11 wraz z mieszczącym się tam muzeum i eksponatami.

W czasie II wojny światowej muzeum zamieniono na zwykłe mieszkanie, a większość eksponatów zniknęła. Jednakże część kolekcji obrazów, mebli, porcelany i innych przedmiotów J. Obsta w niespokojnych latach 1940-1941 przeniesiono do Muzeum Miasta Wilna (przekształconego w 1941 w Państwowe Muzeum Sztuki w Wilnie, obecnie Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki).

Dalia Tarandaitė w swoim wykładzie przedstawi dzieła z kolekcji J. Obsta znajdujące się w Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki. Pozwolą one nam chociażby w przybliżeniu odczuć wartość artystyczną i historyczną tej utraconej kolekcji.

Spotkanie odbędzie się 18 października o 17.00 w Sali Filomatów Muzeum Adama Mickiewicza (ul. Bernardyńska 11).

Spotkanie odbędzie się w języku litewskim.