Pradžia: 2024-06-05 17:00
Pabaiga: 2024-06-05 18:00

lit treč 06.05 2

[LT]

Kviečiame į Literatūrinį trečiadienį „Socialinė ir kultūrinė Vilniaus filomatų ir filaretų savirefleksija“

Šiais metais sukanka 200 metų, kai baigėsi viena skaudžiausių Vilniaus istorijų – paskelbtas nuosprendis Vilniaus universiteto studentams, priklausiusiems slaptosioms draugijoms. Filomatų, filaretų ir kitų draugijų nariai buvo apkaltinti kūrimu „valstybės valstybėje“ ir „tėvynės tėvynėje“. Dauguma narių buvo areštuoti ir įkalinti.

Didelė dalis Filomatų ir filaretų bylos dokumentų yra saugoma Lietuvos valstybės istorijos archyve. Tiek apimtimi, tiek turiniu, tai viena įspūdingiausių Lietuvos archyvinio paveldo, o plačiąja prasme, ir Lietuvos istorinės atminties pozicijų (6000 archyvinių lapų).

Remiantis šiais istorijos šaltiniais, paskaitoje susipažinsime su socialiniu ir kultūriniu šios kultinės kartos bei XIX a. Vilniaus universiteto portretais. Taip pat prisiminsime šūkį ad fontes, kuris sako, kad „senų“ ir „pilnai panaudotų“ istorijos šaltinių tiesiog nėra.

Pranešėja: dr. Reda Griškaitė – istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja.

Renginys vyks Vilniaus universiteto Mažosios aulos buvusioje kavinėje („Morgas“), Universiteto g. 3 (įėjimas per VU Didįjį kiemą, šalia Šv. Jonų bažnyčios varpinės), birželio 5 d. 17:00.

Renginys vyks lietuvių kalba.

Zapraszamy na Środę Literacką „Autorefleksja socjalna i kulturalna filomatów i filaretów wileńskich”.

W tym roku przypada 200. rocznica zakończenia jednej z najbardziej bolesnych historii w Wilnie – ogłoszono wyrok w sprawie studentów Uniwersytetu Wileńskiego należących do tajnych stowarzyszeń. Członków towarzystw Filomatów, Filaretów oraz innych stowarzyszeń oskarżano o tworzenie „państwa w państwie” i „ojczyzny w ojczyźnie”. Większość członków została aresztowana i uwięziona.

Duża część akt Filomatów i Filaretów znajduje się w Litewskim Państwowym Archiwum Historycznym. Zarówno pod względem objętości, jak i treści jest to jeden z najokazalszych obiektów litewskiego dziedzictwa archiwalnego, jak też szerzej rozumianej pamięci historycznej Litwy (6000 arkuszy archiwalnych).

W oparciu o to wyjątkowe źródło historyczne podczas wykładu zostanie nakreślony społeczny i kulturowy portret tego kultowego pokolenia, a szerzej - ówczesnego Uniwersytetu Wileńskiego. Nie wspominając już o tym, że po raz kolejny przypomniane zostanie hasło „ad Fontem”, które głosi, że „starych” i „w pełni wykorzystanych” źródeł historycznych po prostu nie ma.

Autorka odczytu: dr Reda Griškaitė – historyk, doktor nauk humanistycznych, starszy pracownik naukowy Instytutu Historii Litwy.

Spotkanie odbędzie się w dawniej Kawiarni Małej auli Uniwersytetu Wileńskiego (tzw. “Morgas”), ul. Universiteto 3 (wejście przez Wielki Dziedziniec UW – obok dzwonnicy kościoła Św. Janów), 5 czerwca o godz. 17:00.

Spotkanie odbędzie się w jęz. litewskim.